Неділя
19.05.2024
17:28
Категорії розділу
Мої статті [12]
Погода
Свято сьогодні
Православные праздники
Новини
Пошук
Вхід на сайт
Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    село ДЕРЕНКОВЕЦЬ

    Історія села

    Головна » Статті » Мої статті

    Річка РОСЬ

    Данні Географічної Енциклопедії України (ГЕУ)

    РОСЬ - річка у Вінн., Київ. I Черкас. областях, права прит. Дніпра (впадає у Кременчуцьке водосховище). Довж. 346 км, пл. бac. 12,6 тис. кв.км. Бере початок з джерела поблизу с. Ординці Погребищенського р-ну в межах Придніпровської височини. Для долини Р. характерне чергування звужених i розширених ділянок, шир. її змінюється від кількох сотень мeтpів до 4,5-5 км; подекуди спостерігається асиметрія схилів: правий схил - високий (до 60 - 80 м), крутий, лівий - низький, пологий. Заплава Р. на розширених ділянках терасована, завширшки 2-2,5 км, у звуженнях шир. 200-800 м. Річище звивисте, місцями порожисте, біля м. Корсуня-Шевченківського розгалужене на рукави; є острови. Шир. piчища у серед. течії до 50 м. Похил річки 0,61 м/км. Осн. притоки: Роська, Молочна, Торч, Тарган, Котлуй, Хоробра (праві), Самець, Березана, Сквирка, Роставиця, Кам'янка, Протока, Горохуватка, Росава (ліві). Живлення мішане. Замерзає на поч. грудня, скресає - у березні. Гідролог. пост біля м. Корсуня-Шевченківського. Створено водосховища, дьють невеликі ГЕС. Воду використовують для водопостачання. На Р.- міста Погребище, Біла Церква, Богуслав, Корсунь-Шевченківський; на мальовничих берегах Р.- численні бази відпочинку. Серед охоронних заходів у долині річки - створення лісосмуг, залуження схилів.

     

    Інформація взята з wikipedia

    Гідрографія

    Витік річки знаходиться біля села Ординці Погребищенского району Вінницької області. Довжина - 346 км, площа басейна- 12 575 км ², середня витрата води в пониззях 22,5 м³/з Середньостатистична ширина русла в середній течії до 50 м, долини до 3 км. В місцях перетину Россю кристалічних порід долина звужується до 10-15 м, русло стає порожистим, пейзаж живописний. Живлення переважно снігове.Літня межень. Замерзає в грудні, розкривається у березні. У басейні річки Рось налічується 1136 малих річок завдовжки 4827 км.

    Основні міста, через які протікає Рось : Біла Церква, Богуслав, Корсунь-Шевченковский. На річці побудовані чотири ГЭС: Стеблевская, Корсунь-Шевченковская, Богуславская і Дыбинская.

    Історичне значення

    На думку деяких істориків, з Россю пов'язано походження назви Русь і опосередковано — Росія. У басейн Росі впадають річки з назвами Роська, Росава, Раставица. На берегах Росі проживало плем'я полян, названих, по назві річки, росами — росичами — русами — русинами.

    Рекреаційний потенціал і господарське використання

    Місця, по яких протікає Рось, напрочуд красиві. У Білій Церкві, по лівому берегу Росі розташований знаменитий парк «Александрія», колишній маєток панів Браницких. У 1960-90-і рр. берега Росі у Білій Церкві були місцем масового відпочинку. Чиста, прозора вода, помірна течія річки, пейзажі, радонові водолікарні, — усе це притягало у Білу Церкву відпочивальників з усього Радянського Союзу.

    Екологія

    Сьогодні Рось терпить екологічне лихо. Греблі, водосховища, побудовані на всьому протязі Росі, сильно збільшили площу випару. Водозабори (особливо гігантський водоводів на Умань) різко понизили швидкість течії води. Використання населенням фосфатних порошків і відсутність належних очисних споруд привела до засилля річки синьо-зеленими водоростями. Рівень річки впав на 1 метр в середній течії. У посушливі періоди рівень води падає до критично низьких значень, не працюють турбіни розташованих на ній електростанцій. У весняний період нересту риби і повені не дотримуються норми скидання води електростанціями, які перебувають у приватному володінні. Це призводить до загибелі ікри прісноводих риб і зниження популяції. Усе це привело до застою, кисневого збіднення води в Росі. Порушена природна екосистема. Река втратила здатність до самоочищення. В результаті вода Росі, раніше прозора до самого дна, сьогодні нагадує гниючий бульйон. Прозорість води нині не перевищує 20-30 см

    Категорія: Мої статті | Додав: sherif303 (19.12.2015)
    Переглядів: 1369 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar